Szkoła Plastyczna w Koszalinie
Wykorzystanie wysokoefektywnego systemu do ogrzewania budynku, a co za tym idzie zmniejszenie kosztów ogrzewania.
Absorpcyjne pompy ciepła zasilane gazem stanowią podstawowe źródło ciepła. Ich efektywność sięga aż 165%.
Termomodernizacja budynku szkolnego polegała m.in. na wymianie źródła ciepła. Istniejącą kotłownię gazową zastąpiono urządzeniami Robur.
Zastosowano zestaw 3 absorpcyjnych pomp ciepła zasilanych gazem w wersji wyciszonej oraz link 3 kondensacyjnych kotłów gazowych w układzie 4-rurowym.
Przygotowanie ciepłej wody użytkowej realizowane jest za pomocą jednego kotła wydzielonego z zestawu. Jego praca regulowana jest przez zawór trójdrogowy. Gdy realizowany ma być podgrzew lub przegrzew ciepłej wody użytkowej zawór przełącza się i wodny roztwór glikolu kierowany jest bezpośrednio na wężownicę (o powierzchni 5 m2) w zasobniku c.w.u. (o pojemności 500 l).
W pozostałym czasie kocioł pracuje tak jak pozostałe urządzenia na potrzeby centralnego ogrzewania i wentylacji. Wszystkie urządzenia Robur podpięte są do wspólnego kolektora zbiorczego. Za kolektorem roztwór glikolu kierowany jest na wymiennik ciepła i stamtąd gorąca woda do dwóch zbiorników buforowych o pojemności 1000l każdy. Pompami ciepła oraz zestawem kotłów zarządza panel DDC, natomiast układem steruje automatyka podstawowa Gazuno.
Zastosowane rozwiązania
Zestaw RTA 00-399 HT S1 CW składający się z 3 absorpcyjnych pomp ciepła zasilanych gazem GAHP-A HT S1 typu powietrze/woda. Zestaw RTY 00-360 CW składający się z 3 kondensacyjnych kotłów gazowych AY do montażu zewnętrznego.
Zobacz jakie urządzenia
wykorzystaliśmy w tym
projekcie
Porównano system z absorpcyjnymi pompami ciepła zasilanymi gazem do systemu z konwencjonalną kotłownią gazową i zauważono, że jest on bardziej opłacalny dla inwestora.
Opinia naszego klienta
Chcesz dowiedzieć się jakie rozwiązania możemy zaproponować dla Twojej firmy?
Pozostańmy w kontakcie
Piszemy o najnowszych trendach w energetyce, dofinansowaniach, zmianach w prawie, wskazówkach projektowych.
Wartościowe i merytoryczne treści dotyczące branży grzewczo-chłodniczej opracowane przez zespół inżynierów Gazuno.