Destylarnia Ahascragh
w Irlandii
W Ahascragh ciepło dostarczane jest za pomocą pomp ciepła, co eliminuje emisję spalin i negatywny wpływ na środowisko
Destylacja whiskey to proces wymagający dużych ilości energii. Tradycyjnie destylowana butelka whiskey generuje emisję 3-4 kilogramów dwutlenku węgla.
W destylarni działają dwa równoległe procesy: właściwy proces destylacji, w którym alkohol jest na przemian parowany i skraplany w obiegu zamkniętym oraz automatyczny proces czyszczenia sprzętu, który wymaga znacznej ilości ciepłej wody.
Całkowity współczynnik COP został podniesiony do wyjątkowo wysokiego poziomu, dzięki zastosowaniu odpowiedniej metody: technologia pomp ciepła jest połączona z know-how procesu, tj. całe generowane ciepło odpadowe jest odzyskiwane za pomocą pomp i wykorzystywane w innym punkcie procesu.
W projekcie wykorzystano doświadczenie firmy Oilon w zakresie rozwiązań pomp ciepła oraz irlandzkiej firmy Astatine, która specjalizuje się w neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla rozwiązaniach „pod klucz”.
Zastosowane rozwiązania
W procesie modernizacji destylarni, firma Oilon dostarczyła dwie wysokotemperaturowe pompy ciepła z serii P450 oraz jedną mniejszą pompę ciepła P150. Pompy serii P charakteryzują się zdolnością do generowania temperatury sięgającej nawet 120 stopni Celsjusza, która jest wystarczająca dla potrzeb destylacji, gdzie temperatura projektowa wynosi 115 stopni.
W wysokich temperaturach pomp P450 przebiega sam proces destylacji. W procesie tym alkohol na przemian odparowuje i skrapla się w obiegu zamkniętym. Pompy są wyposażone w oddzielne wymienniki ciepła, które wytwarzają również wodę o niższej temperaturze do procesu mycia.
Mniejsza pompa P150 wytwarza ciepłą wodę użytkową, która w razie potrzeby może być wykorzystana do dodatkowego chłodzenia procesu destylacji.
Zobacz jakie urządzenia
wykorzystaliśmy w tym
projekcie
Chcesz dowiedzieć się jakie rozwiązania możemy zaproponować dla Twojej firmy?
Pozostańmy w kontakcie
Piszemy o najnowszych trendach w energetyce, dofinansowaniach, zmianach w prawie, wskazówkach projektowych.
Wartościowe i merytoryczne treści dotyczące branży grzewczo-chłodniczej opracowane przez zespół inżynierów Gazuno.