Przejdź do treści

Rekordowy współczynnik wydajności dzięki wymianie energii

„Dzięki efektywnej wymianie strumieni energii możemy osiągnąć wyjątkowo wysokie wartości współczynnika wydajności. Całkowity współczynnik COP systemu wynosi 6,6, co oznacza, że na każdą jednostkę energii elektrycznej pompa ciepła generuje 6,6 razy więcej energii do ogrzewania i chłodzenia” – Jussi Alpua, Oilon

Fortum jest prekursorem w redukcji emisji CO2 z produkcji energii i dąży do osiągnięcia neutralności węglowej do 2030 roku. Przedsiębiorstwo stale poszukuje i wdraża najlepsze rozwiązania, aby wyeliminować wykorzystanie paliw kopalnych w produkcji ciepła. Pompy ciepła OILON odgrywają tutaj istotną rolę jako kluczowy element transformacji energetycznej.

Zastosowana technologia zapewni chłodzenie centrów danych, odzysk wytworzonego ciepła odpadowego i przekazanie odzyskanej energii do lokalnej sieci ciepłowniczej. Innymi słowy, instalacje będą jednocześnie produkować ciepło jak i chłód.

Przy pełnej wydajności, system będzie produkował wystarczającą ilość bezemisyjnego ciepła dla 100 000 klientów. Stanowi to 40 % z 250 000 klientów sieci ciepłowniczej w Espoo, Kauniainen i Kirkkonummi. Dla Fortum oznacza to stałą redukcję emisji CO2 nawet o 400 000 ton rocznie. Co więcej, obie instalacje pomp ciepła będą odpowiadać za ponad 1% redukcji emisji wymaganej do osiągnięcia fińskiego celu neutralności węglowej.

odzysk ciepła
odzysk ciepła

z procesów technologicznych obiektu

współpraca
współpraca

z lokalną ciepłownią

redukcja emisji CO2
redukcja emisji CO2

nawet o 400 tys. ton rocznie






Zastosowane rozwiązania

Producent Oilon dostarczy rozwiązania z serii S do obu instalacji pomp ciepła. Każda z tych jednostek waży tyle, co 10 samochodów, co łącznie daje około 15 000 kg. Warto zaznaczyć, że każda z instalacji będzie miała temperaturę wyjściową wynoszącą 85°C. Łącznie obie instalacje będą generować prawie 40 MW ciepła sieciowego, co stanowi znaczący wkład w zrównoważoną produkcję energii cieplnej


Zobacz jakie urządzenia
wykorzystaliśmy w tym
projekcie

pompy ciepła polski dystrybutor

Seria S

Wysokotemperaturowa pompa ciepła typu woda/woda
zobacz specyfikację


Chcesz dowiedzieć się jakie rozwiązania możemy zaproponować dla Twojej firmy?


Powiązane case studies

Fabryka świec w kujawsko-pomorskim

Wymiana starych instalacji grzewczych oraz zastąpienie dotychczasowych źródeł energii na rozwiązanie, które umożliwi wykorzystanie ciepła odpadowego.
czytaj więcej

Pozostańmy w kontakcie

Piszemy o najnowszych trendach w energetyce, dofinansowaniach, zmianach w prawie, wskazówkach projektowych.

Wartościowe i merytoryczne treści dotyczące branży grzewczo-chłodniczej opracowane przez zespół inżynierów Gazuno.