W poprzednim wpisie omówiliśmy sytuację na rynku gazu oraz możliwości uzyskania dofinansowania na gazowe pompy ciepła. To szczególnie dobra wiadomość, ponieważ w wielu nowo budowanych i modernizowanych budynkach nie zawsze możliwe jest zastosowanie pomp ciepła zasilanych energią elektryczną. Trudności związane z przyłączami elektrycznymi lub konieczność osiągnięcia wysokich parametrów pracy instalacji stanowią poważne wyzwania dla projektantów.
W takich sytuacjach technologia absorpcyjna wydaje się być najlepszym rozwiązanie. Przedstawiamy schemat i opis układu absorpcyjnych pomp ciepła zasilanych gazem. Rozwiązania te znajdują szerokie zastosowanie, szczególnie w budynkach użyteczności publicznej oraz wielorodzinnych, gdzie występuje duże i nagłe zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową.
Zapraszamy do zapoznania się z artykułem, a jeśli chcesz dowiedzieć się więcej – zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.
Układ z powietrznymi absorpcyjnymi pompami ciepła do ogrzewania i przygotowania c.w.u.
Proponowanym rozwiązaniem jest zastosowanie zestawu 3AHT 1AY35 1AY35S 00-191/4 S1 CW, składającego się z trzech absorpcyjnych pomp ciepła zasilanych gazem w wersji wyciszonej – GAHP-A HT S1 typu powietrze/woda oraz dwóch kondensacyjnych kotłów gazowych – AY35 do montażu zewnętrznego. Urządzenia są połączone zarówno hydraulicznie, jak i elektrycznie. W skład zestawu wchodzą: urządzenia grzewcze, stalowa szyna, kolektory zbiorcze medium grzewczego, gazu oraz odprowadzenia kondensatu, który dodatkowo wyposażony jest w kabel grzejny. Każdy moduł ma niezależną pompę cyrkulacyjną czynnika grzewczego Wilo Yonos Para HF 25/10. W zestawie znajduje się również szafka zasilająca przeznaczona do pracy w warunkach atmosferycznych.
Zestaw skonfigurowano w wersji czterorurowej, w której jeden kocioł gazowy AY35 jest wydzielony na osobnej parze rur. Zestaw przeznaczony jest do montażu zewnętrznego na ziemi, tarasie lub dachu i może być umieszczony w miejscu o naturalnym przepływie powietrza, z dala od miejsc, gdzie woda może kapać z rynien lub innych elementów budynku.
Urządzenia pracują na wodnym roztworze glikolu (glikol propylenowy, stężenie 35-40%). Medium grzewcze kierowane jest na kolektor zbiorczy, a następnie na wymiennik ciepła, gdzie następuje przejście z glikolu na wodę. Wymiennik ciepła to newralgiczny punkt instalacji z absorpcyjnymi pompami ciepła, ponieważ nie modulują one mocy, dlatego ważny jest odpowiedni dobór wymiennika – musi on być dostosowany do maksymalnej mocy grzewczej zestawu.
Zbyt mały wymiennik ciepła może spowodować:
duże straty temperatury pomiędzy stroną pierwotną i wtórną;
brak możliwości przekazania mocy;
taktowanie urządzeń;
przegrzewanie się urządzeń;
niedogrzane medium po stronie wtórnej;
niską efektywność systemu;
trudności z odszranianiem.
Za wymiennikiem ciepła woda kierowana jest do zbiornika buforowego o pojemności minimum 1500 litrów, z którego zasilane są obiegi grzewcze. Ważne jest, aby pompa obiegowa po stronie wtórnej, za wymiennikiem ciepła, miała możliwość sterowania wydajnością za pomocą sygnału 0-10 V – dzięki temu przepływ wody po stronie wtórnej dostosowywany jest do liczby pracujących urządzeń. Praca urządzeń w trybie CO odbywa się kaskadowo na podstawie histerezy w Automatyce Gazuno. Jeśli pierwszy stopień kaskady nie osiągnie szybko zadanej temperatury, włączy się kolejny i tak aż do ostatniego stopnia. Pierwszeństwo zawsze mają pompy ciepła; dopiero przy włączeniu czwartego stopnia kaskady włącza się pierwszy z kotłów gazowych.
W trybie CWU – do przygotowania ciepłej wody użytkowej dla obiektu wykorzystano dwa zbiorniki:
Wstępnego podgrzewu z wężownicą zasilaną przez dodatkowy obieg z belki rozdzielczej,
Zasobnik CWU z wężownicą zasilaną bezpośrednio przez kondensacyjny kocioł gazowy, do którego napływa wstępnie podgrzana woda z pierwszego zbiornika.
Rozwiązanie ze wstępnym podgrzewem pozwala na lepsze wykorzystanie potencjału pomp ciepła, które, pracując na niskim parametrze, oddają ciepło na wężownicy w odseparowanym zasobniku. Natomiast rozbiór wody następuje z drugiego zbiornika, gdzie woda dogrzewana jest przez kocioł gazowy do zadanej temperatury. Za wykonanie przegrzewu sanitarnego w obu zbiornikach również odpowiada kocioł gazowy.
To tylko kilka praktycznych porad i przykładów wykorzystania absorpcyjnych pomp ciepła zasilanych gazem. Ciekawi Cię więcej możliwości zastosowania urządzeń grzewczo-chłodniczych? Zapisz się do newslettera GAZUNO.
Jeżeli są Państwo zainteresowani doborem urządzeń i technologii zapraszamy do kontaktu. Wspólnie możemy zastanowić się nad korzyściami dla Państwa projektów.
Razem z Dariuszem Krąpcem odpowiadamy za województwo zachodniopomorskie, wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie. Potrzebujesz wsparcia technicznego lub handlowego? Z chęcią podzielimy się z Tobą swoją wiedzą.
Zapraszamy do udziału w Akademii Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu otrzymasz zaproszenie na nasze spotkania oraz dostęp do wcześniejszej rejestracji. Zapisz się już teraz, aby nie przegapić nadchodzących wydarzeń!