W przypadku montażu zewnętrznego urządzeń grzewczych należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu instalacji przed zamarznięciem. Większość urządzeń posiada co prawda wbudowane funkcje antyzamrożeniowe, jednak w przypadku braku zasilania w energię elektryczną lub gaz, taka funkcja nie ochroni urządzenia.
Warto więc rozważyć dostępne na rynku rozwiązania, które pozwolą nam wykluczyć jakąkolwiek możliwość zamarznięcia instalacji.
Najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest zastosowanie wodnego roztworu glikolu, którego temperatura zamarzania przy stężeniu 40% wynosi ok. -25 °C. W instalacjach, jako płyn niezamarzający, stosuje się jego dwa rodzaje – etylenowy lub propylenowy.
W odpowiedzi na szereg pytań jakie dostajemy na etapie projektowym, przygotowaliśmy film w którym odpowiadamy po co należy stosować glikol w instalacji.
Jaki rodzaj glikolu do instalacji?
Przede wszystkim – glikol etylenowy czy propylenowy? Porównując ich właściwości, możemy dojść do następujących wniosków. Glikol etylenowy jest tańszy i ma mniejszą lepkość kinematyczną w całym zakresie temperatur przez co opory przepływu są mniejsze, jednak jest substancją silnie trującą. Propylenowy z kolei nie jest toksyczny, a nawet jego przypadkowe spożycie nie jest groźne dla zdrowia, przez co może być stosowany w instalacjach domowych i mających kontakt z żywnością. Dzięki tym właściwościom, jest on częściej stosowany w instalacjach grzewczych.
Aby uniknąć konieczności zalewania całej instalacji glikolem (włącznie z instalacją odbiorczą) stosuje się płytowy wymiennik ciepła, który umożliwia zmianę medium grzewczego z glikolu na wodę. Odpowiednio dobrany oraz przewymiarowany, jest bardzo ważny do poprawnego działania całej instalacji. Niska strata temperatury pozwala obniżyć parametr pracy urządzenia i zwiększyć efektywność, co przekłada się na niższe koszty eksploatacji. Jest to bardzo istotne zwłaszcza w przypadku pomp ciepła (np. absorpcyjnych zasilanych gazem), które są źródłem ciepła niskotemperaturowym.
Przy tego typu instalacji, bardzo ważne jest również odpowiednie zrównoważenie hydrauliczne obiegu pierwotnego (glikolowego) i wtórnego (wodnego), tak aby wymiana ciepła zachodziła w sposób najbardziej efektywny. Odbywa się to najczęściej poprzez wzajemne dostosowywanie przepływu po obu stronach instalacji, dzięki czemu utrzymywana jest nominalna ∆T dla pracy urządzenia. Warto również pamiętać, że odseparowanie powietrza z glikolu przebiega trudniej niż z wody, dlatego w obiegu pierwotnym zaleca się stosować separator powietrza, który lepiej spełnia swoją funkcję niż zwykły odpowietrznik. Powinien on zostać zamontowany jak najbliżej wymiennika. Skutecznie odpowietrzone medium będzie lepiej przekazywało ciepło w wymienniku.
Niezbędny osprzęt do instalacji z glikolem
Po obu stronach instalacji powinny się również znaleźć takie elementy jak:
Zawór bezpieczeństwa 3 bar – nieoddzielony od źródła ciepła zaworem odcinającym,
Filtr osadów na powrocie do urządzenia/wymiennika ciepła,
Naczynie wzbiorcze,
Regulator przepływu z możliwością bezpośredniego odczytu.
Kolejnym kluczowym elementem w instalacji z absorpcyjną pompą ciepła zasilaną gazem jest zbiornik buforowy. Jego najważniejszą funkcją jest zapewnienie optymalnego czasu pracy urządzenia. Najwyższa efektywność układu absorpcyjnego osiągana jest po kilku minutach pracy, gdy parametry układu stabilizują się.
Duży zład w postaci bufora zapewnia magazynowanie energii cieplnej w sytuacji małego odbioru na instalacji, co wydłuża cykl pracy urządzenia. Pozwala to na jak najdłuższą pracę pompy ciepła z jej najoptymalniejszymi parametrami nominalnymi. Wydawałoby się, że duży zład może zapewnić po prostu duża instalacja odbiorcza. Jednak posiada ona różne rozgałęzienia i odbiór ciepła jest w nich nierównomierny. Dynamiczne zmiany są niekorzystne dla czasu działania i efektywności pomp ciepła.
Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat najczęściej zadawanych pytań od projektantów lub zaciekawił Cię temat glikolu w instalacji, zapraszamy do śledzenia naszego kanału na platformie YouTube.
Razem z Dariuszem Krąpcem odpowiadamy za województwo zachodniopomorskie, wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie. Potrzebujesz wsparcia technicznego lub handlowego? Z chęcią podzielimy się z Tobą swoją wiedzą.
Zapraszamy do udziału w Akademii Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu otrzymasz zaproszenie na nasze spotkania oraz dostęp do wcześniejszej rejestracji. Zapisz się już teraz, aby nie przegapić nadchodzących wydarzeń!