Technologia absorpcyjna jest powszechnie stosowana w Polsce i na świecie. Pompy ciepła oparte o absorpcyjny układ chłodniczy są efektem połączenia zaawansowanych badań i innowacyjnej myśli technicznej. To wszystko przy niskim stopniu oddziaływania na środowisko naturalne.
Technologia absorpcyjna, a pompy ciepła
Technologia absorpcyjna, jako alternatywa dla konwencjonalnych źródeł energii, zdobywa coraz większe uznanie na świecie. Wykorzystanie gazu jako paliwa jest bardziej ekologiczne niż w przypadku innych nośników energii tym samym zmniejsza się emisja zanieczyszczeń do atmosfery.
Gazowe absorpcyjne pompy ciepła mogą stanowić zarówno źródło ciepła jak i chłodu dla budynku. Ich wyjątkowość polega na zastosowaniu silnika termicznego do napędu urządzenia (układu generator-absorber zasilanego poprzez palnik gazowy) zamiast tradycyjnej sprężarki.
Dbając o najwyższą jakość usług oferujemy naszym odbiorcom fachową pomoc na każdym etapie inwestycji. W tym celu uruchomiliśmy nową stronę, która zawiera najważniejsze informacje związane z projektowaniem, audytem i serwisem gazowych instalacji pomp ciepła: wsparcie.gazuno.pl .
Wsparcie od Gazuno
Kompendium wiedzy dla audytorów energetycznych
Staraliśmy się, aby opracowana przez nas strona była jak najbardziej przejrzysta oraz intuicyjna w obsłudze. Zakładka „Audytor” została podzielona na poszczególne sekcje. Jako najważniejsze wyróżniliśmy:
Warunki techniczne,
Urządzenia,
Dobór,
Audyt,
Kalkulator EP,
Program Czyste Powietrze 2.0,
Referencje,
Pliki do pobrania.
Warunki techniczne 2021
Z każdym rokiem zaostrzają się przepisy dotyczące maksymalnego, dopuszczalnego współczynnika wykorzystania energii pierwotnej EP. W naszej codziennej pracy często spotykamy się z problemem spełnienia warunków technicznych 2021.
W tej sekcji przygotowaliśmy przykładowe zastosowanie gazowych absorpcyjnych pomp ciepła, które spełniają dopuszczalne wartości współczynnika EP. W przykładzie posłużyliśmy się budynkiem wielorodzinnym o powierzchni przestrzeni ogrzewanej 2605 m², zlokalizowanym w Tarnowie. Wykonaliśmy szereg obliczeń, aby sprawdzić jakie urządzenia spełniają warunki techniczne 2017/2021 przy przyjętych założeniach.
Urządzenia
W tej sekcji skupiliśmy się na naszych urządzeniach. Sekcję podzieliliśmy na: gazowe absorpcyjne pompy ciepła, gazowe kotły kondensacyjne oraz gazowe wytwornice wody lodowej.
Każde z urządzeń przedstawiliśmy w oddzielnej zakładce katalogowej, w której zawarliśmy zdjęcie oraz najważniejsze dane techniczne (m.in. moc grzewczą, moc na planiku, efektywność, wagę urządzenia czy rodzaj montażu). Tak, aby audytorzy w przejrzysty sposób mogli zapoznać się ze szczegółami naszej oferty.
Dobór urządzeń
W następnej sekcji przedstawiliśmy kluczowe zagadnienia, na które należy zwrócić uwagę dobierając urządzenia. Warto pamiętać o podstawowych kwestiach:
Przy obniżającej się temperaturze powietrza zewnętrznego wzrasta zapotrzebowanie na ciepło budynku.
Przy obniżającej się temperaturze dolnego źródła obniża się moc pompy ciepła.Przy podwyższaniu temperatury zasilania z pomp ciepła, obniża się moc urządzeń.
Doboru należy dokonywać na maksymalną wartość zapotrzebowania i moc na palniku urządzeń.
Ponadto rozpisaliśmy dobór powietrznych gazowych absorpcyjnych pomp ciepła dla przykładowego układu monowalentnego, biwalentnego oraz zabudowanego z gruntowych gazowych absorpcyjnych pomp ciepła.
Audyt
W tej sekcji przygotowaliśmy wytyczne do sporządzenia audytu w oparciu o gazowe absorpcyjne pompy ciepła. Sekcję podzieliliśmy na cztery części z dokładnym opisem każdej z nich.
Wartość średniej sezonowej sprawności wytwarzania ciepła z nośnika energii lub energii dostarczanych do źródła ciepła ηH,g.
Współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej na wytworzenie i dostarczanie nośnika energii lub energii dla systemów technicznych..
Wskaźnik rocznego obliczeniowego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP [kWh/(m2 rok)].
Wyznaczenie jednostkowej wielkości emisji zanieczyszczeń.
Wszystkie wytyczne sporządziliśmy w oparciu o obecnie obowiązujące rozporządzenia ministerialne.
Kalkulator EP
W trosce o potrzeby naszych klientów, w tej sekcji, stworzyliśmy program do przeprowadzenia analizy charakterystyki energetycznej. Jeżeli chcesz otrzymać fachowe obliczenia do swojego projektu, wystarczy że przygotujesz niezbędne dane do przeprowadzenia analizy, uzupełnisz formularz i wyślesz go nam. My odeślemy gotowe obliczenia.
Program Czyste Powietrze 2.0
Od maja 2020 roku można składać wnioski w związku z programem „Czyste Powietrze 2.0”. Program ma na celu wzrost świadomości ludzi oraz poprawę jakości powietrza w Polsce. Dofinansowaniem objęto 5 rodzajów przedsięwzięć w tym instalację odnawialnych źródeł energii.
W przejrzysty sposób przygotowaliśmy kluczowe zagadnienia programu i warunki, które należy spełnić, aby uzyskać dofinansowanie.
Referencje
W tej sekcji prezentujemy niektóre z referencji ze zrealizowanych instalacji Gazuno. Jeżeli chcecie zapoznać się z korzyściami płynącymi z wyboru naszych urządzeń warto zajrzeć do tej zakładki.
W Polsce zainstalowanych mamy ponad 987 urządzeń, które przyniosły wyraźne efekty ekonomiczne oraz ekologiczne, a zadowolenie ich użytkowników mierzymy rosnącą liczbą referencji.
W tej sekcji znalazły się również nasze katalogi, aktualne dofinansowania z podziałem na rejony Polski, czy dokumentacje urządzeń. Ponadto dodaliśmy aktualnie obowiązujące dyrektywy, obwieszczenia, rozporządzenia i ustawy.
Mamy nadzieję, że wsparcie.gazuno.pl będzie przydatnym narzędziem na każdym etapie inwestycji! Pomagamy w stworzeniu najbardziej efektywnych rozwiązań z zastosowaniem gazowych absorpcyjnych pomp ciepła, koncentrując się przede wszystkim na zaspokojeniu potrzeb przyszłych użytkowników.
Jeżeli aktualnie pracujesz nad audytem, skontaktuj się z nami!
Jako project manager zajmuję się w Gazuno organizacją i koordynacją wewnętrznych projektów, harmonizacją pracy zespołów projektowych oraz wprowadzeniem kultury zarządzania projektami w firmie.
Zapraszamy do udziału w Akademii Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu otrzymasz zaproszenie na nasze spotkania oraz dostęp do wcześniejszej rejestracji. Zapisz się już teraz, aby nie przegapić nadchodzących wydarzeń!