Przejdź do treści

Zastosowanie jednego, centralnego systemu wytwarzania chłodu, opartego na wodzie lodowej w celu uniknięcia wprowadzania czynnika chłodniczego do obiektu.

Wykorzystanie wytwornic wody lodowej zasilanych gazem marki Robur stanowiło pierwszy etap inwestycji mający na celu wprowadzenie w przyszłości odnawialnych źródeł energii, tj. absorpcyjnych pomp ciepła zasilanych gazem do wytwarzania ciepła i chłodu.

Zewnętrzny montaż
Zewnętrzny montaż

zredukowanie wielkości pomieszczenia technicznego.

Automatyka
Automatyka

panel sterujący DDC zarządza kaskadą dopasowując pracę urządzeń do zmieniającego się zapotrzebowania na chłód w budynku.



Zastosowane rozwiązania

Zastosowano kaskadę czterech wytwornic absorpcyjny 17,7kW każda. Urządzenia zasilają wodą lodową instalacje odbiorczą w postaci klimakonwektorów zainstalowanych w pomieszczeniach biurowych. Wytwornice wody lodowej, spalając gaz ziemny, wytwarzają wodę lodową o parametrach od 3 do 7°C na zasilaniu instalacji.

Kaskada zarządzana jest poprzez panel sterujący DDC, który dostosowuje ilość pracujących urządzeń do aktualnego zapotrzebowania na chłód.

W celu maksymalnej efektywności kaskada zaprogramowana jest na cały tydzień funkcjonowania obiektu w celu dostosowania pracy do aktualnego obciążenia.


Zobacz jakie urządzenia
wykorzystaliśmy w tym
projekcie

Absorpcyjna wytwornica wody lodowej zasilana gazem swoją budową zbliżona jest do kotła kondensacyjnego, dzięki temu koszty obsługi są relatywnie niskie.

GA ACF

Absorpcyjna wytwornica wody lodowej zasilana gazem
zobacz specyfikację

Nowoczesna instalacja z zastosowaniem urządzeń absorpcyjnych umacnia świadomość ekologiczną poprzez wykorzystanie energooszczędnych rozwiązań w technice grzewczej i chłodniczej.


Chcesz dowiedzieć się jakie rozwiązania możemy zaproponować dla Twojej firmy?


Powiązane case studies

Archidiecezja Gnieźnieńska

Przykład termomodernizacji obiektów sakralnych z wykorzystaniem pomp ciepła i nowoczesnych technologii, mający na celu poprawę efektywności energetycznej i jakości powietrza.
czytaj więcej

Budynek wielorodzinny w Jabłonnie

Ekologiczne ogrzewanie z minimalnym zajęciem przestrzeni – jak absorpcyjne pompy ciepła spełniły wymagania budynku mieszkalnego.
czytaj więcej

Destylarnia Ahascragh w Irlandii

Pierwsza na świecie whisky produkowana w sposób neutralny pod względem emisji CO2, dzięki technologii pomp ciepła Oilon.
czytaj więcej

Data Center Microsoft w Helsinkach

Największy na świecie projekt recyklingu ciepła odpadowego z centrów danych. Fińska spółka Oilon dostarczy wysokotemperaturowe pompy ciepła.
czytaj więcej

Penedo i Oilon – wspólny sukces w branży motoryzacyjnej

Wdrożenie innowacyjnego rozwiązania dla zakładu motoryzacyjnego, mające na celu dekarbonizację procesu ogrzewania. Wykorzystano pompy ciepła Oilon.
czytaj więcej

Fabryka świec w kujawsko-pomorskim

Wymiana starych instalacji grzewczych oraz zastąpienie dotychczasowych źródeł energii na rozwiązanie, które umożliwi wykorzystanie ciepła odpadowego.
czytaj więcej

Pozostańmy w kontakcie

Piszemy o najnowszych trendach w energetyce, dofinansowaniach, zmianach w prawie, wskazówkach projektowych.

Wartościowe i merytoryczne treści dotyczące branży grzewczo-chłodniczej opracowane przez zespół inżynierów Gazuno.