Pompy ciepła od wielu lat są powszechnie stosowane, jako źródło ciepła w systemach centralnego ogrzewania budynków. Coraz częściej odpowiedzialne są również za dostarczenie chłodu, nie jest to natomiast ich jedyne możliwe zastosowanie. Produkowane obecnie pompy ciepła umożliwiają ich wykorzystanie w procesach przemysłowych.
Pompa ciepła typu woda-woda ChillHeat produkcji Oilon
Wysokotemperaturowe pompy ciepła ChillHeat produkcji Oilon typu woda-woda to urządzenia przeznaczone do zastosowania w przemyśle, hotelach, biurowcach oraz wszędzie tam, gdzie istnieje możliwość wykorzystania ciepła odpadowego. Urządzenia pracują na czynnikach chłodniczych HFC o niskich współczynnikach GWP oraz ODP.
Pompy ciepła ChillHeat produkcji Oilon dostępne są w trzech wariantach. W zależności od zastosowania istnieje możliwość wykorzystania sprężarek tłokowych, śrubowych oraz spiralnych renomowanych producentów (tj. Copeland). Pojedyncza jednostka wyposażona jest w maksymalnie sześć kompresorów (w przypadku serii P). W celu płynnej regulacji mocy sprężarki mogą być wyposażone w inwertery
Każda jednostka wyposażona jest w subcooler z indywidualnymi przyłączami hydraulicznymi. Pozwala to na dodatkową poprawę efektywności oraz wzrost mocy cieplnej urządzenia. Urządzenia ChillHeat przystosowane są do pracy z wysokimi ciśnieniami roboczymi (powyżej 16 bar) oraz wysokimi różnicami temperatur na zasilaniu i powrocie do urządzenia. Maksymalna temperatura zasilania parownika w pompach ciepła ChillHeat produkcji Oilon to 50 °C. Możliwość łączenia urządzeń w kaskady daje możliwość tworzenia zestawów o łącznej mocy od kilkunastu kW do kilkudziesięciu MW.
Cechy te umożliwiają zastosowanie ich we współpracy m.in. z siecią ciepłowniczą, czy specjalistycznymi procesami technologicznymi.
Każde urządzenie jest indywidualnie dobierane i konfigurowane pod konkretny przypadek. Umożliwia to wybór najefektywniejszej w danych warunkach pracy jednostki.
Jedną z głównych zalet pomp ciepła ChillHeat produkcji Oilon jest możliwość wykorzystania jednego urządzenia do jednoczesnej produkcji ciepła oraz chłodu. Pozwala to na zredukowanie kosztów źródła ciepła i chłodu oraz uzyskanie wysokiej efektywności produkcji medium.
Dzięki wyżej wymienionym cechom urządzenia ChillHeat Oilon znajdą zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, np.:
Zakłady przetwórstwa mięsnego
Browary
Tunele pasteryzacyjne
Zakłady mleczarskie
We wszystkich tych przykładach wymagane jest jednocześnie grzanie i chłodzenie na różnych etapach procesu.
Case Study – Zakłady mięsne w Kokkola, Finlandia
Przykładem zastosowania pompy ciepła ChillHeat Oilon w przemyśle i wykorzystanie ciepła odpadowego są zakłady mięsne w Kokkola w Finlandii.
Pompy ciepła wykorzystywane są tam do chłodzenia pomieszczeń chłodni i przechowalni mięsa. Dodatkowo zastosowanie urządzeń ChillHeat umożliwia przygotowanie ciepłej wody technologicznej wykorzystywanej w procesie obróbki mięsa.
Priorytetem dla urządzeń jest produkcja chłodu, ważne jest zapewnienie odpowiednio dużego zładu dla produkowanego medium grzewczego. Z tego powodu, przygotowanie ciepłej wody technologicznej odbywa się w przepływie w trzech zasobnikach z wężownicami. Dodatkowo nadmiar medium grzewczego może być wykorzystany do zasilania obiegu ogrzewania podłogowego części pomieszczeń. W przypadku zbyt dużej nadwyżki ciepła i braku możliwości jego wykorzystania jest ono rozpraszane do otoczenia przy użyciu dry coolerów.
Zastosowane urządzenia ChillHeat produkcji Oilon serie S oraz serie P połączonych szeregowo umożliwiają pracę z wymaganymi parametrami po stronie grzewczej i chłodniczej, odpowiednio: 30°C/70°C oraz 2°C/- 6°C. Jednostki pozwalają na uzyskanie ok. 850 kW mocy grzewczej oraz 560 kW mocy chłodniczej.
Jednoczesność produkcji ciepła oraz chłodu pozwoliła na zastąpienie dwóch osobnych źródeł energii jednym układem. Dzięki takiemu rozwiązaniu współczynnik całkowitej efektywności pompy ciepła (TER) wynosi aż 4,8 [-].
Wymiana starej instalacji składającej się z kotła olejowego oraz chillera na pompy ciepła ChillHeat produkcji Oilon pozwala na oszczędności nie tylko energetyczne, ale również finansowe. Zakłady mięsne w Kokkola, dzięki tej modernizacji oszczędzają średnio 200 000 € rocznie.
Energia ze ścieków – to już działa
W procesach, które wymagają dużego zużycia energii, dzięki OZE możliwe jest zmniejszenie kosztów utrzymania obiektu. Takie rozwiązania stosuje się w oczyszczalniach ścieków. W przypadku obiektu w fińskim Mikkeli, wykorzystanie ścieków oczyszczonych jako dolnego źródła ciepła dla pompy woda/woda zapewniło energię na potrzeby własne obiektu oraz zmniejszyło koszty utrzymania oczyszczalni.
Gazuno posiada w ofercie również inne pompy ciepła, które bardzo dobrze spiszą się w zastosowaniu przemysłowym. Każdy przypadek rozpatrywany jest indywidualnie w celu znalezienia optymalnego rozwiązania.
Wysokotemperaturowe pompy ciepła sprawdzą się tam, gdzie wymagania są wysokie, a warunki trudne – czyli w przemyśle, w ogrzewaniu i chłodzeniu hal, w zakładach produkcyjnych czy sieci kanalizacyjnej. Jeżeli są państwo zainteresowani zastosowaniem pomp ciepła w rozwiązaniach przemysłowych, zapraszamy do kontaktu przez formularz:
W Gazuno zajmuję stanowisko doradcy techniczno-handlowego. Pracuję w zespole z Dawidem Olszewskim. Razem zapewniamy indywidualną opiekę techniczno-handlową w województwie mazowieckim, podlaskim i lubelskim.
Zapraszamy do udziału w Akademii Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu otrzymasz zaproszenie na nasze spotkania oraz dostęp do wcześniejszej rejestracji. Zapisz się już teraz, aby nie przegapić nadchodzących wydarzeń!