Przedsiębiorstwa ciepłownicze odgrywają istotną rolę w dostarczaniu ciepła do budynków i instalacji przemysłowych. Jednym z kluczowych elementów ciepłowni są źródła ciepła, które determinują efektywność i niezawodność systemu grzewczego. W poniższym wpisie przygotowano analizy i schematy dotyczące zastosowań pomp ciepła, pozwalające na lepsze zrozumienie ich potencjału oraz możliwości integracji z infrastrukturą ciepłowniczą. Zachęcamy do lektury i zgłębiania tematu razem z GAZUNO.
Przykład – Układ odzysku ciepła ze ścieków oczyszczonych
Jednym z innowacyjnych podejść w zakresie odzyskiwania ciepła jest zastosowanie zestawu dwóch sprężarkowych pomp ciepła OilonP450 SU HC VFDx2 R1234ze. Urządzenia te pobierają energię ze ścieków oczyszczonych i transportują ją, zasilając sieć ciepłowniczą. Dla uzyskania wyższej efektywności, skraplacze urządzeń są połączone szeregowo, a parowniki równolegle. W okresie letnim układ pomp ciepła umożliwia samodzielne pokrycie podstawowego zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową (C.W.U.), natomiast w sezonie grzewczym podbija temperaturę powrotu sieci przed głównym źródłem ciepła.
Ważnym elementem układu odzysku ciepła jest płytowy wymiennik ciepła, który oddziela pompy ciepła od bezpośredniego kontaktu ze ściekami. Układ ten powinien być również wyposażony w zbiornik magazynujący ścieki, którego pojemność zapewni minimalny przepływ przez parownik pompy ciepła w przypadku, gdy przepływ godzinny/dobowy jest niższy niż zakładano w doborze pomp ciepła.
Dobrane pompy ciepła wyposażone są w lutowane, płytowe wymienniki ciepła wykonane zgodnie z normą ciśnienia PN16 i przystosowane do pracy z dużymi różnicami temperatur, co pozwala na ich bezpośrednie podłączenie do sieci ciepłowniczej. Czynnikiem chłodniczym używanym w jednostkach jest R1234ze, który umożliwia uzyskanie temperatury wody grzewczej na wyjściu z urządzenia na poziomie 95°C.
Pompy ciepła wyposażone są w sześć sprężarek tłokowych, z czego cztery są typu ON/OFF, a dwie są inwerterowe. Zakres regulacji sprężarek inwerterowych wynosi od 50% do 100% każda.
Przykład – Układ odzysku ciepła z kogeneracji
Kolejnym proponowanym rozwiązaniem jest zastosowanie sprężarkowej pompy ciepła OilonP150 SU HC VFDx2 R1234ze. Urządzenie to pobiera energię z układu niskotemperaturowej kogeneracji oraz ze spalin, a następnie transportuje ją, zasilając sieć ciepłowniczą. Głównymi elementami układu odzysku ciepła są wymienniki ciepła, które przekazują energię do medium grzewczego. Medium to stanowi 40% mieszanka glikolu propylenowego o parametrach 40/35⁰C. W celu gromadzenia energii z odzysków z kogeneracji, wykorzystuje się międzystopniowy zbiornik buforowy, zasilany glikolem podgrzanym do wspomnianej temperatury. Następnie glikol jest przekazywany na parownik pompy ciepła woda/woda, który podnosi temperaturę do maksymalnej wartości 95⁰C, zasilając bezpośrednio sieć ciepłowniczą.
Zastosowana pompa ciepła wyposażona jest w lutowane, płytowe wymienniki ciepła, a jako czynnik chłodniczy używany jest R1234ze, który charakteryzuje się współczynnikiem GWP=1. Urządzenie wyposażone jest w dwie inwerterowe sprężarki tłokowe, co umożliwia płynną regulację mocy urządzenia od mocy minimalnej do maksymalnej. Dzięki temu umożliwia to dokładne dostosowanie wydajności urządzenia do wydajności odzysku ciepła.
To tylko kilka praktycznych porad i przykładów wykorzystania pomp ciepła w branży ciepłowniczej. Ciekawi Cię więcej możliwości zastosowania urządzeń grzewczo-chłodniczych? Zapisz się do newslettera GAZUNO.
Jeżeli są Państwo zainteresowani doborem urządzeń i technologii zapraszamy do kontaktu. Wspólnie możemy zastanowić się nad korzyściami dla Państwa projektów.
W Gazuno pełnię funkcję doradcy technicznego. Współpracuję w zespole projektowym z Jakubem Doroszkiewiczem i Konradem Burconem. Razem, wykorzystując nasze doświadczenie i wiedzę, wspieramy inwestycje w całej Polsce.
Zapraszamy do udziału w Akademii Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu otrzymasz zaproszenie na nasze spotkania oraz dostęp do wcześniejszej rejestracji. Zapisz się już teraz, aby nie przegapić nadchodzących wydarzeń!