Zarządzanie zakładem przemysłowym, obiektem handlowym czy wypoczynkowym wymaga ciągłego weryfikowania wielu procesów. Coraz częściej zadania te przejmują aplikacje i inne rozwiązania online – np. hotelarze korzystają z systemów do rezerwacji miejsc. Automatyzować można znacznie więcej, w tym pracę urządzeń zapewniających grzanie i chłodzenie w budynku. Ich optymalizacja pozwala obniżyć koszty utrzymania obiektu.
Urządzenia składające się na systemy grzewczo-chłodnicze jakimi są np. pompy ciepła, do optymalnej i efektywnej pracy wymagają automatyki sterującej. Sterowniki są podstawowym elementem każdej instalacji, jednak znacznie więcej znajdziemy w Automatyce GAZUNO. To system, który zapewnia kompleksowe rozwiązanie do sterowania i zasilania instalacji grzewczo-chłodniczej z jednej szafy automatyki. Są trzy możliwości wykonania zarządzania instalacją:
Automatyka Podstawowa będąca gotowym rozwiązaniem zapewniającym sterowanie instalacji grzewczo-chłodniczej.
Automatyka Podstawowa rozszerzona o interfejs sieciowy automatyki podstawowej (ISAP) zapewniający poprzez dostęp przez Internet możliwość odczytu, zmiany nastaw, czy rejestracji zdarzeń dotyczących modułów grzewczych i chłodniczych
Automatyka Dedykowana przygotowywana indywidualnie pod zaprojektowany układ hydrauliczny, dająca poprzez dostęp przez Internet możliwość odczytu, zmiany nastaw, rejestracji zdarzeń zarówno modułów grzewczo-chłodniczych, jak i wgląd do wizualizacji całego układu hydraulicznego wraz z obiegami grzewczymi/chłodniczymi.
Automatyka Podstawowa GAZUNO jest gotowym rozwiązaniem zapewniającym efektywne sterowanie urządzeniami firmy Robur znajdującymi się w ofercie GAZUNO oraz instalacją hydrauliczną do zbiornika buforowego. Całość automatyki zintegrowana jest w pojedynczej szafie zasilająco – sterującej. Szafa przygotowywana jest w kilku wariantach w zależności od schematu hydraulicznego i funkcji jakie mają być przez nią realizowane. Wyposażona jest m.in. w panel cyfrowy DDC służący do kontroli i zarządzania pracą urządzeń Robur oraz regulator RB200 rozszerzający funkcjonalność sterowania o możliwość aktywacji ogrzewania, chłodzenia, czy produkcji ciepłej wody użytkowej z zewnętrznych systemów sterowania, zarządzanie dodatkowymi źródłami ciepła/chłodu oraz zarządzanie niektórymi podzespołami instalacji do zbiornika buforowego (siłowniki zaworów przełączających, czujniki temperatury). W zależności od potrzeb istnieje możliwość rozbudowania szafy o sterowanie obiegami grzewczymi w instalacji.
Automatyka Podstawowa GAZUNO rozszerzona o interfejs sieciowy (ISAP) zapewnia dostęp do parametrów źródeł ciepła/chłodu przez Internet. Przy tym rozwiązaniu możliwy jest odczyt konfiguracji sterownika, wartości zadanych, wartości temperatury w buforze, zmiany nastaw, odczyt parametrów modułów grzewczych i chłodniczych, rejestracja i przedstawienie temperatur na wykresach, czy możliwość rejestracji parametrów serwisowych.
Automatyka Dedykowana GAZUNO to układ sterowania wykonany specjalnie pod zaprojektowany układ hydrauliczny. Algorytm regulacji całym układem jest zaimplementowany w sterowniku swobodnie programowalnym, natomiast wizualizacja pracy instalacji przedstawiona jest na czytelnym panelu HMI 7” lub 10” zamontowanym na elewacji szafy automatyki. Dostęp do wizualizacji pracy instalacji możliwy jest również przez Internet.
Zalety automatyki dedykowanej:
dowolne zastosowanie, indywidualny projekt pod każdy układ;
zintegrowane zarządzanie pracą urządzeń oraz instalacją odbiorczą;
możliwość zastosowania dla urządzeń różnych producentów;
intuicyjne sterowanie dla użytkownika;
dostęp przez Internet dający wgląd do instalacji taki sam, jak z panelu operatorskiego;
możliwość odczytu parametrów urządzeń i instalacji odbiorczej, zmiany parametrów, zdalnej kontroli – kompletna informacja dla użytkownika;
ułatwienie działań diagnostyczno-serwisowych;
przystosowanie do usługi zdalnej opieki nad instalacją.
Przykład inwestycji z automatyką dedykowaną
Sterowanie pracą dwóch zestawów składających się z 4 pomp ciepła GAHP-A każdy oraz jednym zestawem składającym się z czterech kotłów kondensacyjnych AY.
Automatyka w tym przypadku jest odpowiedzialna za zapewnienie czynnika grzewczego do zbiornika buforowego przy pomocy czterech pomp obiegowych. Zależnie od ilości pracujących urządzeń produkujących ciepło pompy obiegowe za wymiennikiem ładujące zbiornik buforowy pracują z odpowiednim przepływem. Zarządzane są tutaj również dwa obiegi grzewcze. Całość jest zwizualizowana na panelu operatorskim oraz z możliwym dostępem przez Internet.
Automatyka dedykowana a zdalna opieka nad instalacją
W inwestycjach, w których sterowanie zostało zrealizowane poprzez automatykę dedykowaną, bądź gdzie została użyta automatyka podstawowa z interfejsem sieciowym istnieje możliwość skorzystania z usługi zdalnej opieki nad instalacją. Układ uruchomiony w oparciu o wymienioną automatykę daję możliwość dostępu do instalacji przez Internet zarówno przez użytkownika, jak i serwis Gazuno. Po uruchomieniu usługi wdrożona zostaje cykliczna kontrola stanu pracy instalacji, której głównym źródłem ogrzewania są urządzenia Robur. W zakres działań wchodzi kontrola i optymalizacja nastaw sterowania, identyfikacja i reakcja na usterki oraz informowanie zarządcy obiektu o potrzebie wykonania prac serwisowych w celu usunięcia usterki.
Więcej na temat zdalnej opieki piszemy w artykule:
Automatyka dedykowana sprawdzi się w sytuacji, gdy istnieje potrzeba zarządzania całością instalacji, zarówno urządzeniami, jak i instalacją odbiorczą. Pozwala na dostęp z jednego miejsca do wszystkich urządzeń oraz umożliwia podgląd parametrów pracy pomp, kotłów oraz obiegów odbiorczych. Można ją dopasować indywidualnie i wdrożyć praktycznie pod każdą instalację. Pozwala obsłużyć urządzenia różnych producentów, obiegi grzewcze, zawory, pompy cyrkulacyjne, czy nawet takie urządzenia, jak np. ciepłomierze. Ponadto automatyka dedykowana pozwala na zintegrowanie np. z istniejącym systemem zarządzania budynkiem.
W jakich branżach się sprawdzi? Ciągły wzrost cen energii dotyka zarówno mikro i jak i duże firmy. Tam, gdzie jest największy pobór energii – oszczędności będą najbardziej spektakularne. W kilkukondygnacyjnych obiektach noclegowych, w szkołach, czy zakładach przetwórstwa spożywczego. Należy jednak pamiętać, że automatyka GAZUNO zaprojektowana została tak, aby zapewnić maksymalną efektywność niezależnie od wielkości układu urządzeń w instalacji. Warto wdrożyć system automatyki już teraz, aby jeszcze w tym kwartale obniżyć koszty utrzymania obiektu.
Chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat? Skontaktuj się z działem automatyki GAZUNO:
Razem z Mateuszem Aranowskim wdrażamy systemy GAZUNO do polskich firm, szkół, zakładów przemysłowych czy budynków wielorodzinnych. Automatyka podstawowa i automatyka dedykowana zapewnia efektywne sterowanie urządzeniami znajdującymi się w ofercie oraz instalacją hydrauliczną do zbiornika buforowego.
Zapraszamy do udziału w Akademii Profesjonalistów Gazuno. Raz w miesiącu otrzymasz zaproszenie na nasze spotkania oraz dostęp do wcześniejszej rejestracji. Zapisz się już teraz, aby nie przegapić nadchodzących wydarzeń!